Proč si pořídit Microsoft 365 Business Premium a potřebujete to?

V dubnu proběhlo přejmenování služeb Microsoft, a tak si nyní musíme všichni trochu zvyknout. Nově to opravdu dává větší smysl, a tak nazývat balíčky správnými jmény je pro nás již přirozené. Jak proběhla změna a co se jmenuje jak nyní, si můžete přečíst v našem článku zde.

Co Microsoft 365 Business Premium tedy obsahuje?

Tento "nejvyšší" balíček obsahuje kancelářské programy (Office Word, Excel…), cloudové služby a pak hlavně správu zařízení a pokročilejší bezpečnostní funkce. Člověk by si řekl prkotina, pokud se ale dostanete do situace, kdy budete chtít jednoduše instalovat vaše zařízení, nebo je třeba vzdáleně smazat, nějakou správu zařízení potřebujete.

Správa počítačů v dnešní a minulé době…

Technologii, kterou všichni dobře známe je takzvaná doména. Počítače k této doméně jsou připojeni a my je z té centrální domény ovládáme

Struktura DoményLaicky bychom mohli říct, že to funguje takto:

Přijdete k počítači a chcete se do něj dostat. Počítač je ale přidán do domény, to v praxi znamená, že předal část své svobody právě doméně (serveru). Tato doména tedy ověřuje, zda vás zná a zda máte právo vstoupit do počítače. Jakmile vyhodnotí, že ano, tak vás do něj pustí a v případě uživatelské konfigurace aplikuje některá pravidla (jako třeba zákaz instalace programů do počítače, nebo třeba připojení síťových disků).

K tomu abychom tento způsob mohli provozovat a mít tak kontrolu nad firemními počítači, musíme mít server (takzvanou Active Directory). O tento server je pak nutné se pravidelně starat.

A co telefony?!

Co se ale stane, když bychom chtěli spravovat mobily? A tablety? Vždyť dnes ten počítač není jediná cesta k firemním datům (tedy pokud ani e-mail si nemůžete dát jinam než do počítače, který máte pracovní – chápeme, ale že jeden z důvodů, proč to nechcete povolovat může být i právě komplikovaný dohled, tak čtěte dál😊). V ten okamžik musíme najít další dodatečné řešení to nějak napasovat na aktuální správu i infrastrukturu... Nebo to spojíme právě s Microsoft 365 Standard a povýšíme naše předplatné právě na Premium!

Cloudová správa zařízení, nastavení aplikací i bezpečnost jinak

Microsoft 365 Business Premium, které obsahuje mimo jiné Intune pro správu mobilních zařízení, ale i počítačů a notebooků. Máte-li tedy zařízení všeho druhu, tak se Vám hodí právě to.

Díky tomu je například instalace počítače naprostá hračka, kterou zvládne každý. Nemusíte se bát dlouhé reinstalace a utrpení při znovunastavení všech programů. V cloudu to je totiž zjednodušeně takto:

 1. Instalujete Windows 10 a přihlásíte se zde svým pracovním emailem.
 2. Zařízení zjistí, že máte firemní notebook a zajistí abyste se připojili do Microsoft 365.
 3. Stáhne si to samo programy, které si předem určitě a přihlásí vás tam firemním účtem.
 4. Zkontroluje zabezpečení a vyzve vás třeba k šifraci disku.
 5. Nakonec zavoláte svému IT, aby doladili finálních pár procent.

Bezpečnost

To co mě nejvíce zaujalo v cloudové správě zařízení je bezpečnosti! V doméně jsme většinou nic moc nemohli. Byl zde admin a ten nám věci instaloval a přidával do počítačů. V cloudu to je někde mezi (anarchie, kdy si instalujete vše, co vás napadne a terorem, kdy si nic nainstalovat nemůžete). Definujeme tedy velmi citlivě bezpečnostní pravidla, která chceme, aby uživatelé plnili a pak určíme co se má stát, když je nesplní.

Například jim pošleme e-mail s notifikací, že bychom měli provést zmíněnou šifraci disku, a pokud nebudeme reagovat déle než 14 dní, tak sebe prostě odstraníme z našeho cloudového prostoru, abychom neriskovali, že někdo cizí se dostane k našim datům (tak takto to asi nebudeme dělat, ale můžeme :D)

Co tedy ty telefony?

Krása v tom všem je, že stejně jak nastavíme počítače, nastavíme i telefony. V zásadě je nastavujeme na uživatele a u něj se pak na všech zařízeních projeví naše nastavení.

Není tedy ani problém mít vlastní telefon a mít jen firemní SIM, protože i to umíme díky M365 zajistit. Ochráníme si tedy část aplikací, které jsou firemní a do těch ostatních prostě nepolezeme a necháme všem jejich soukromí i volnost.

Potřebuji to tedy?

Samozřejmě jsou zde lidé kterým se nikdy nestalo, že by potřebovali někomu smazat vzdáleně počítač. To není přeci úplně běžný úkon, ALE! Někdy jsme se přeci každý zamysleli: „Kde asi jsou všechny ty moje data na internetu? Určitě se můj kolega už nikam nedostane do souborů? Nemohl se někdo omylem neodhlásit ze zařízení, kde teď má kdokoliv přístup?“ Microsoft 365 Business Premium Vám zajistí klid v internetové době! Klid firemní a jistotu toho, že kdyby se náhodou něco stalo, tak jste jištěni. Jako kvalitou smluv, služeb a dalších částí podnikání.

Zjednodušeně řečeno

Vždy se celé téma snažím zjednodušit, ale bohužel ne vždy to jde. Zde tedy v bodech popíšu, co získám s Microsoft 365 Business Premium za možnosti. Zda je využiji si musí každý zodpovědět sám.

 • Správa počítačů – ochrana před odcizením dat.
 • Správa Mobilních zařízení – ochrana před odcizením dat.
 • Ochrana dat jako takových – takzvané štítkování souborů, proti nechtěnému nebo i chtěnému úniku.
 • Jednoduché nasazení firemních aplikací pro všechny kolegy i spolupracovníky.
 • Multifaktorový přístup ke cloudu – prostřednictvím SMS, hovoru, nebo aplikace.
 • Spolupráce na souborech – součástí edice Standard
 • Plánování projektů – součástí edice Standard
 • Interní komunikace a jednotné prostředí pro práci – součástí edice Standard

Pokračování

V dalších článcích se pokusím objasnit základy nastavení správy mobilních zařízení prostřednictvím Intune, který je právě součástí Microsoft 365 Business Premium. Pokud by Vás pak zajímalo konkrétní využití na vašem podnikání, nebo obecně u vás ve firmě, neváhejte nás kontaktovat.