Práce z domova v prostředí Office 365 a Funkční kanceláře.

Od včerejší noci, nebo spíše dnešní půlnoci musíme všichni společně omezit náš pohyb venku a ten minimalizovat na cestu do práce, nekoupit potraviny a z práce. Můžeme ale také zůstat doma a pracovat z domova. Ti z Vás, kdo máte Office 365, Funkční kancelář, nebo jiné cloudové služby pro spolupráci, můžete velmi snadno přistupovat k firemním zdrojům i ze svého telefonu, nebo i domácího počítače. Práce z domova je tak snadná a dostupná. Zde si úrojdeme základní způsoby jak na to v prostředí Office 365 a Funkční kanceláře.

POZOR, co níže popíšeme je základní způsob, který máme v cloudu povolen. Pokud někomu z Vás to nefunguje, tak to znamená, že vaše organizace přístup odkudkoliv k souborům nepodporuje a potřebujete tak určitý druh zabezpečení. Například: ověření prostřednictvím SMS, doménový počítač, nebo musíte být přes VPN v interní síti. Přesné požadavky si vyžádejte od svého IT oddělení.

Základní přihlášení a přístup k datům.

Jděte na Portál Office 365, nebo do vašeho firemního intranetu, který bude nastaven základně na https://*vašefirma*.sharepoint.com. Zde se přihlásíte vašim e-mailem a pak heslem.

Voiala jste ve firmě. Nemáte-li intranet jako rozcestnik pro práci a použili jste standardní portál, nacházíte se nejpravděpodobněji někde tady:

Portál Office

Z tohoto místa se můžete dostat ke svým e-mailům (Outlook), souborům (OneDrive), ale i k sdíleným souborům (také OneDrive – Sdílené knihovny, nebo SharePoint) a programům Office pro úpravu a tvorbu dokumentů.

Přejete-li si programy nainstalovat do počítače (a máte na to práva i licenci), klikněte na tlačítko Install Office vpravo nahoře (jazyk samozřejmě bude takový, jaký máte zvolen).

Po stažení vašeho balíčku si ho nainstalujte, pak se opět přihlaste svým e-mailem a heslem a je to. Máte v počítači firemní programy propojené s cloudem!

Práce Online

Programy ale není vůbec nutné instalovat a někdy je to dokonce zbytečné. Pracujete-li nyní provizorně z domova a není to váš standardní postup, je lepší se podívat na práci z pohledu Online.

Všechny dokumenty a soubory můžete upravit z prostředí v portále Office a z online aplikací. Otevřete-li si dokument z OneDrive a upravíte ho, tak se Vám automaticky uloží při jeho zavření (i dokonce v průběhu úprav se bude ukládat).

Automatické uložení dokumentu

Dokumenty Online

Po zapnuté OneDrive vidíme vlevo lištu, kde jsou Moje Soubory – ano to jsou vaše soubory, které nikdo kromě Vás nevidí. Pak je zde:

Poslední – Nedávno oteveřené dokumenty.

Sdílené – Ať už sdílené Vámi nebo sdílené Vám dokumenty najdete zde.

Nenechte si ujít – Dokumenty na kterých pracují vaši kolegové a jsou aktuální ve firmě.

Koš – Nebojte vše co odstraníte najdete zde!

Nakonec ve Sdílených knihovanách najdete weby a týmy se kterými spolupracujete a kde najdete také firemní sdílené dokumenty. POZOR – je nutné tu knihovnu Sledovat.

Historie souborů

Jelikož se soubory automaticky ukládají, může se nám stát, že předchozí verze byla lepší a potřebujeme se k ní vrátit. To je velmi snadné díky tom, že každý dokument si ukládá historii verzí, a to v závislosti na vaší licenci. Zde je případně super návod jak na to.

V dnešní moderní době je tedy práce z domova spíše hračkou než peklem, pokud máte ty správné nástroje. Díky jejich včasnému nasazení tak naši klienti mohou bezstarostně pracovat odkudkoliv. Pokud přitom potřebují aplikaci na server, tak není problém i to hravě zajistit.

Máte-li, jakkoliv dotaz k práci z domova, neváhejte nás kontaktovat. Případně jestli chcete poradit jak na to – zavolejte a probereme to ihned po telefonu, nebo přeš videokonferenci.