Ohromné změny v Teams, Lists i OneDrive a nová aplikace Viva!

Nejprve si to pojďme shrnou. Čeká nás toho totiž opravdu hodně!

  1. Lepší spolupráce s externisty v Microsoft Teams díky spolupráci přímo s externími uživateli bez nutnosti zakládání Hosta.
  2. Pozvání externisty do konkrétního kanálu, aniž bychom museli zvát hosta do Týmu.
  3. Vlastní šablony v Microsoft Lists.
  4. Lepší editace a správa obsahu v Microsoft Lists.
  5. Jednodušší automatizace v Microsoft Lists.
  6. Jednodušší práce se sdílenými knihovnami v aplikaci OneDrive.
  7. Nová aplikace Viva, která nám snad pomůže efektivněji pracovat, více odpočívat a dobře se vzdělávat.

Konečně je to tedy tady! Ne tedy nasazení, ale prozatím vyhlášení novinek, kterých se my už nemůžeme dočkat. Nejsme sice nyní technicky unešení z celého řešení, ale z jeho zjednodušení, které nám všem ulehčí práci.

Jednodušší spolupráce v Microsoft Teams

Už od samého začátku, kdy jsme Teams začali používat, jsme potřebovali funkci pro spolupráci s externisty. Dnes to samozřejmě jde také, ale to celé řešení je neuvěřitelně komplikované.

Pro ty, co se s Teams ještě nesetkali: Musíte založit separátní Tým, kam přizvete hosta. Tím externímu uživateli „vytvoříte“ účet u sebe v organizaci. Tento host pak musí pracně přecházet mezi svojí organizací a tou vaší, aby mohl s vámi spolupracovat. Je to, dejme tomu…ok.

Aktuální přepínání organizací v Teams
Aktuální přepínání organizací v Teams

Na co se tedy od začátku těšíme je, že budeme mít všechny Týmy (z cizí organizace i z vlastní) na jednom místě. Ano – prostě kliknu na Týmy, a tam uvidím vše potřebné. Bez dalšího zbytečného překlikávání mezi organizacemi. To přesně se chystá a je to už na dosah ruky!

Kromě toho se ale lidé z Microsoftu překonali, a nabízí nám ještě o jeden super bod navíc. Nejenom, že budete mít na jednom místě svoje Týmy i Týmy, kde jste „hostem“ (ve skutečnosti tam jen budete externě, tak jako je dnes možné komukoliv v Teams napsat externě přes e-mail). Budete schopni i přidat externistu do konkrétního kanálu! Konečně tedy pro spolupráci s externistou nemusíte zakládat celý Tým, ale stačí jen založit kanál.

Pro ty, co neznají Teams: Nyní můžete vytvořit soukromý kanál, což je v zásadě opakem toho, co chceme. Soukromý kanál znamená, že do něj mohou jen konkrétní lidé z Týmu. Oproti tomu chystaná novinka vám umožní přidat do konkrétního kanálu uživatele, který doteď v Týmu vůbec není, a bude vidět jen ten daný kanál! No není to super?!

Šablony v Microsoft Lists

Nedávno byla představena nová aplikace Lists. Tato aplikace je sice součástí Microsoft SharePoint (ono vlastně skoro vše v Microsoft 365 je založeno na SharePointu), ale s příchodem samostatně stojící aplikace Microsoft Lists vznikla i možnost založení seznamu i pro osobní použití. Přestává tak být nutností oslovit administrátory k tomu, aby vám pomohli založit jednoduchý seznam s úkoly nebo projektem.

Tato aplikace také pomohla zásadně zpropagovat seznamy jako takové, a to díky předdefinovaným šablonám, které v Lists můžete najít a inspirovat se jimi. Nyní přibude i možnost pro správce organizace – přidat vlastní šablony. Ty pak mohou v organizaci pomáhat všem skupinám i uživatelům v práci.

Mimo jiné se chystají novinky v zobrazení Lists v Teams, kde bude jednodušší přepínat zobrazení. Zároveň zde bude mnohem jednodušší vytvářet automatizaci na základě jednotlivých vlastností, které budete v rámci seznamu uchovávat. Zároveň přibude možnost používat označení uživatelů v komentářích, offline podpora seznamů, iOS aplikace i rychlejší úprava záznamů rovnou ze zobrazení, bez otevření záznamů.

Uff, je toho opravdu ohromné množství, tak si dejme trochu pauzu ☕………….Aaaaa pokračujeme…


OneDrive a práce s dokumenty

Celé téma OneDrive a SharePoint je pro nás vždy velmi krkolomné. Technicky totiž stále zápasíme s tím, že je to vše vlastně SharePoint, ale pro synchronizaci používáme OneDrive. Tam také nacházíme sdílené knihovny, které jsou vlastně ve skutečnosti v SharePoint atd… No děs!

Tomu snad budeme schopni brzo předejít. Nebo alespoň částečně jsou zjednodušení už nasazená! Díky odkazům na sdílené knihovny můžeme totiž synchronizovat pouze samotný OneDrive a odkazované složky se nám k tomu přidají. Nebude tedy už nutné si synchronizovat několik sdílených adresářů plus svůj osobní OneDrive.

Jedním kliknutím prostě synchronizujeme OneDrive, do kterého si postupně přidáme všechny sdílené složky a knihovny, které v rámci Microsoft 365 máme! Nastavení se přitom zapamatuje v online, takže i při změně počítače nebude potřeba nic upravovat. Konečně tedy plnohodnotné a jednotné řešení pro práci se soubory a sdílenými adresáři.

Microsoft Viva

Na závěr zde máme nového člena již tak početné rodiny Microsoft 365. Je to Microsoft Viva. Tato nová aplikace, nebo funkce, je teprve ohlášena, takže není moc informací. To co jsme ale mohli vidět, nás velice těší. V rámci celého prostředí Microsoft 365 přibyde modul, kde budeme schopni uživatelům nabídnout vzdělávání a podklady pro studium, ucelený přehled pracovního prostředí i umělou inteligenci a reporty, které se postupně budou učit a plnit. Tím, jak pracujeme v prostředí Microsoft 365, bude aplikace Viva pomalu chytřejší a lepší a bude nám nabízet relevantní informace a zdroje.

V zásadě je to tedy kombinace Insights (kde máme již dnes podklady pro zlepšení své práce a doporučení), , který je zpracován v SharePointu a něčeho trochu navíc. No co vám budu povídat. Dost se na tuto novinku také těšíme.

Jak to celé na závěr pojmout?

Tentokrát jsme vám toho chtěli říct mnohem víc, než je zvykem. Dalo nám to zabrat, ale naše nadšení nešlo a nejde zmenšit! 😀 Těšíme se tedy, až hodíme i reálný pohled na věc a brzo budeme referovat, jak vše funguje, jak má! Snad.

Tak to jsme zvědaví, v jak rekordním čase nám to všechno Microsoft doručí! Doporučuji si jinak pustit následující video, kde všechny novinky jsou názorně zobrazeny: