Microsoft Ignite 2021 a co nás zaujalo?

Začátkem měsíce listopadu proběhla konference Microsoft Ignite. Na ní Microsoft představil velké novinky, které nás čekají hlavně ve světě cloudu. Tento rok opět proběhla digitálně. Osobně nejsem fanda digitálních konferencí, takže veškerý obsah jsem zhlédnul až následně ze záznamů. Co mě tedy nejvíce zaujalo a na jaké novinky se v produktivitě těším?

Microsoft Lists a zásadní krok vpřed

Microsoft Lists se tento rok staly „samostatnou aplikací”. Díky tomu si k ní našli cestu i lidé, kteří nebyli největšími příznivci SharePoint. Určitě to znamená obrovský přínos. A celková podoba i možnost mít samostatnou aplikaci v telefonu je prostě super.

Nyní se tedy dočkáme i dalších super aktualizací, které nám pomohou začít používat seznamy jako perfektní, a možná jeden z nejlepších nástrojů pro spolupráci v rámci světa Microsoft 365. Zde jsou některé důvody, v jejichž důsledku se můžeme těšit na:

 • Zobrazení jako Board! Aneb propojme to pak s naším To-Do a sbohem aplikaci Planner.
 • Lepší filtry.
 • Vyhledávací sloupce – dnes také můžeme založit takzvaný lookup sloupec, ale není s ním tak pohodlná práce a určitě uvítáme modernější pohled na věc. Tento lookup sloupec dělá to, že propojí náš seznam s jiným seznamem a můžeme tak vybírat možnosti z jiného seznamu.
 • Předpřipravené Flow přímo v šabloně našeho seznamu.
 • Rychlé úpravy bohatého textu přímo v mřížce! – Kdo z vás používá seznamy, ale ještě nezná úpravy v mřížce, tak to určitě vyzkoušejte. Pokud potřebujete upravit mnoho záznamů nebo jen nakopírovat data z Excelu do Seznamu – ideální.
 • Použití seznamu Off-line, pomocí PWA Aplikace.
 • Označení uživatelů v komentáři Microsoft Lists.
 • Sdílení seznamu stejně jako souboru, tudíž budeme schopni sdílet i anonymně.
 • Snadnější vizualizace a integrace s Power-BI.

Není toho málo, proto budeme vývoj bedlivě sledovat a co nejdříve vás budeme při každé změně informovat.

Zde najdete kompletní záznam prezentace Microsoft Lists.

Microsoft Teams novinky

Opravdu virtuální realita?!

Ano, je to tady! Hlavní novinkou pro mě ohledně Microsoft Teams je reálné využití takzvaného Microsoft Mesh, kde si každý z nás může nastavit svého skutečného (tedy virtuálního) Avatara a s ním potom vstoupit do rozšířené reality, kde pak budeme interagovat s našimi kolegy a kolegyněmi. Wow! Neuvěřitelné, že tato technologie bude brzo tak dostupná.

Microsoft Mesh

Vše se přitom bude odehrávat v Microsoft Teams a budou nám tak (snad) stačit jenom brýle a sluchátka. Na to se tedy těším.

Speaker Coach

Další novinka, která mě opravdu zaujala, a doufám, že bude fungovat i s českým jazykem, je například Speaker Coach, který při prezentování bude hlídat a informovat nás, zda bychom neměli zpomalit nebo přidat na hlase. To bude naprosto skvělé a věřím, že to lidem pomůže (nebo je to bude stresovat).

Lepší spolupráce a zbytek

Ještě jednu věc zmíním, které bychom se snad mohli konečně v roce 2022 dočkat, a to je lepší spolupráce mezi organizacemi. Spolupráci takovou, že budeme schopni mít v jednom profilu Interní i Externí týmy bez nutnosti se přepínat mezi hostem a hlavním účtem! Neuvěřitelné a snad brzo realizované! Upoutávky jsme viděli už vcelku dávno a bohužel stále ten problém tu a tam je a spolupráce externisty sice možná je, ale může být mnohem lepší.

Nyní raději novinky v bodech, protože v Teams toho bylo opravdu celá řada.

 • Možnost propojení videa přímo s prezentací a umístění svého videa doprostřed prezentace v PowerPoint (při sdílení obrazovky je to již dnes možné, zde bude ale rozšířená funkce s PP)
 • Zobrazení pořadí zvednutých rukou.
 • Schování vlastního videa pro lepší soustředění.
 • Určení rolí před meetingem.
 • Mnohem lepší práce s Webinářem a takzvané předsálí, které ještě není samotným Webinářem – to opravdu chybělo. Vezměme si, že při příchodu na klasický seminář jsme se mohli s někým potkat, na něco se ho zeptat atd. Nyní je to mnohem složitější, a tak toto předsálí přijde opravdu vhod!
 • Pozdní doručení v Microsoft Teams zprávy! Super. Doufám, že stejně jednoduše to půjde udělat i v Microsoft Outlook v programu v počítači – tam je to stále jak z 90. let.
 • Lepší propojení s Microsoft Dynamics jako takovým. Přímo do zprávy nebo do kanálu označíme určitou entitu z Dynamics.
 • Teams App Store – lepší přehled a orientace.

Microsoft Teams App Store

Zde najdete kompletní záznam prezentace Microsoft Teams.

Microsoft Loop

Jsem opravdu, ale opravdu zvědav, jak si s touto aplikací Microsoft poradí, bohužel zatím v tomto ohledu v Microsoft takovou důvěru nemám. Přeci jen se podívejme na OneNote! Ano, je to jakýmsi způsobem super, ale ne! Není to super. Je to prostě staré a nemotorné a spravovat to je prostě náročné.

Microsoft Loop tedy není jen OneNote, ale dle upoutávky by OneNote určitě mohl nahradit. Avšak určitě mnohem více než jen to. Mohli bychom pak používat frakce aplikací kdekoliv. Ano zní to sci-fi, ale na druhou stranu – my tak trochu ve sci-fi už žijeme, a rozvoj, který se žene, je prostě neuvěřitelný. Abyste pochopili, co to Microsoft Loop je, nebo jak to bude asi vypadat, určitě se koukněte na následující video a materiály.

https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-loop