Stručné týdenní novinky ze světa Microsoft 365.

V online světě se toho nyní děje opravdu hodně. Nejenom streameři a youtubeři pracují jako o život. Pracovní online svět se také rychle hýbe kupředu. Například aplikace Microsoft Lists, kterou jsme si hned oblíbili, se postupně dostává dál a dál. Microsoft Teams se rozvíjí také velmi rychle, a tak je třeba držet krok stručnými novinkami, které vám přinášíme v našem blogu.

  • Microsoft Lists šablony i v SharePointu
  • Microsoft Lists funkce "zpět" a "opakovat"
  • Záložky v OneDrive pro iOS
  • Dotazování ve Forms během schůzek v Microsoft Teams

Microsoft Lists šablony i v SharePointu

Aplikace Lists můžeme konečně používat i jako samostatnou appku. Není tedy potřeba pokaždé založit celý SharePoint nebo skupinu v Teams, abychom mohli vytvářet seznamy.

Nyní je ale založení seznamu příjemné i v samotném SharePointu, kde seznamy jako takové „začaly“. Je to tedy finální sjednocení od původního založení, které v SharePointu bylo.

Lists Šablona v SharePoint

Microsoft Lists Zpět a Opakovat

Vrátit se zpět a opakovat. To jsou funkce, které každý z nás hojně používá například při psaní textu nebo v práci s Excelem. Nyní tyto možnosti přibydou i v samotném Microsoft Lists, a tak se nebudeme muset strachovat, když se nám určitá změna ne úplně povede a bude potřeba se vrátit k původnímu stavu.

Nejprve budeme tyto možnosti vidět, když budeme upravovat seznam. Následně budeme schopni použít i zkratky, které dobře známe.

  • Zpět pro Windows: Ctrl + Z
  • Opakovat pro Windows: Ctrl + Y a Ctrl + Shift + Z
  • Zpět pro Mac OS: Command + Z
  • Opakovat for Mac OS: Command + Shift + Z

Lists - Zpět a Opakovat

Nasazení bychom se měli dočkat v pozdním listopadu a během prosince.

Záložky v OneDrive pro iOS

Microsoft začíná takzvaný rollout (nasazení) novinky pro uživatele iOS a to záložky, které si budou moct uživatelé dělat v PDF a pak se k nim rychle vracet. Určitě ohromné zpříjemnění práce pro každého, kdo hodně studuje a pročítá podklady k práci v PDF a chce mít důležité pasáže označeny.

Záložka OneDrive Mac

Záložka OneDrive Mac

Záložka OneDrive Mac

Této novinky se dočkáme na přelomu listopadu a prosince v Apple Store. Podrobnosti můžete sledovat na Roadmap ID 68842.

Dotazování ve Forms během schůzek v Microsoft Teams

Během videokonferencí budeme schopni lépe interagovat s účastníky, a to pomocí formuláře, který nám budou moct účastníci zodpovědět v průběhu schůzky, dokud hlasování / dotazování neuzavřeme. Dotazník si přitom můžeme připravit předem a pak ho jen zadat. Přitom všichni účastníci budou vidět výsledky v živém vysílání.

Pohled účastníka na dotazování
Pohled účastníka na dotazování.

Na závěr schůzky pak prezentující může výsledky připnout jako záložku u schůzky, nebo vyexportovat výsledky dotazování do Excelu. U této novinky mě napadá velmi dobré využití například ve škole, ale určitě i ve firemním prostředí najdeme bohaté využití pro sběr zpětné vazby a rychlou interakci s ostatními účastníky schůzky.

Jak se na to připravit?

V rámci této novinky bude dobré promýšlet u větších schůzek, kdo je prezentující, abychom mu umožnili vytvořit právě dotazování. Tato práva mu mohu dát jako organizátor schůzky.

Samozřejmě pokud jste administrátor Office 365 tenanta, můžete tuto funkci zakázat, nebo povolit jen určitému okruhu lidí přes zásady schůzek v administraci Microsoft Teams.