notebook sluchátka mobil kytka

Microsoft Teams nebo Slack?

Máte již drobný nebo už dokonce větší tým a snažíte se držet komunikační linku. Děláte každotýdenní meetingy a briefujete své lidi a lidi briefujou vás. Pak přijde někdo další a chudák se snaží vyznat ve složce plné nesmyslných zápisu a souboru, které asi něco znamenají.

V rámci vašeho vyberu nástrojů jste mohli dojit k několika variantám, pojďme se ale podívat si na nejrozšířenější aplikaci pro rychlou komunikaci a zprávy.

Slack

Slack je super krásná a s mnoha aplikacemi 3 stran integrovatelná appka. Takže si třeba můžete propojit svůj Gsuite účet s touto aplikací, můžete si zde jednoduše nainstalovat boty, které vám budou dělat různé úkoly od hloupých připomínek, až po sofistikované úkoly.

Orientace je zde taková že máte jakýsi pracovní prostor a v něm takzvané kanály ke komunikaci. Pokud byste chtěli mít více pracovních prostorů tak potřebujete verzi PRO, která se pak licencuje za každého aktivního uživatele.

Tato aplikace je velmi populární mezi mladými firmami a start-upy. Je to i díky tomu, že je to velmi snadné a propojitelné s Gsuite, které také používají začínající firmy a start-upy. Služba Slack je tak pro základní funkcionalitu zadarmo, je snadno nastavitelná, je volně dostupná a jednoduše lajcky propojitelná s dalšími službami, které si na cloudu můžete zakoupit, nebo spíše pronajmout.

Microsoft Teams

Pojďme se nyní podívat proč by a jak by mohlo MS Teams konkurovat právě Slacku. Je to přeci jen komplikovanější aplikace, kterou není od věci před použitím trochu nastavit a pak i třeba vysvětlit svým uživatelům, jak ji používat.

Tak v zásadě bychom se na to mohli podívat tak, že aplikaci MS Teams dostanete s balíčkem Office 365, takže jak jsme zmiňovali skvělou integraci Slacku do Gsuite, tady žádnou integraci nepotřebujete. Ono to prostě integrované je hned. Stačí to používat.

Jaká je tedy logika v MS Teams?

Máte zde oddělené kategorie pro instantní chat s kolegy, následně zde máte takzvané týmy, což budou naše pracovní prostory pro spolupráci no a pak? Pak tak můžete mít co chcete, třeba rychlý odkaz na web, Trello, Planner nebo jakoukoliv další aplikaci. Za nás je fajn tam mít třeba soubory, kterými se dostanu do svého OneDrive (nepředpokládáme kombinaci Teams a Gsuite, nebo něčeho jiného).

Jdeme tedy do týmové kategorie. Zde, pokud máme nový účet, nevidíme nic. Jen tlačítko “Vytvořit nový tým”. To můžeme s klidem použít, a tak založit náš 1. Tým, který budeme používat pro určitou tematickou komunikaci. Budeme tento tým ale používat i ke komunikaci s externími lidmi a také úkolování. Že je toho na malou aplikaci s chatem trochu moc? Vůbec ne!

Právě díky snadné a okamžité integraci s ostatními aplikacemi Office 365 budeme mít tyto ale i jiné funkce snadno a rychle k dispozici. Každý tým má k dispozici takzvané záložky, které mohu přidávat dle potřeby. Mohu takto svému týmu rychle zveřejnit a připnout důležité odkazy a soubory. Například si řekněme pár nejzákladnějších:

  • Sešit Excel, dokument Word nebo I PowerPoint
  • Webovou stránku (jen https)
  • Dropbox
  • Dynamics
  • Salesforce
  • Mailchimp

Seznam se neustále prodlužuje a každý vývojář systému kdo má zájem zde může se svou aplikací být.

Na závěr můžeme říct, že nechybí ani roboti, které vám budou (anglicky) rozumět a povídat si s vámi, případně budou pravidelně zasílat reporty. Třeba návštěvnost vašeho webu, nebo počet nevyřešených úkolů ve vaší interní aplikaci.

Co tedy vybrat?!

Každý si samozřejmě zvolí to své. Nás k volbě Teams vedl prostý falt, že spolupracujeme s Microsoftem. Samozřejmě být start-up nebo jiná cool firma bez znalostí IT prostředí, zvolím Google, Slack a všechny rádoby skvělé apky. Na druhou stranu musím osobně podotknout, že vidím značné nedostatky v celém tomto řešení. Může se nám značně prodražit, ale také v tom můžeme mít časem značný chaos, který v rámci Office 365 může být od začátku vyřešen. Samozřejmě s ideálním partnerem.