WhatsApp a osobní úložiště v pracovním prostředí.

Používáte WhatsApp v pracovním prostředí pro komunikaci s kolegy? Máte vedle vaší rodinné skupiny pracovní skupinu? Řešíte ve stejné aplikaci výsledky hospodaření a co si dáte k večeří s manželkou?

Asi se tímto řadíte do poměrně velkého zastoupení podniků, které dnes takto běžně fungují. Poprvé jsem se s tím setkal v Asii, kdy v roce 2015 tam byl mail mrtev a věci se řešili po WatsApp. Připadalo mi to děsivé, ale efektivní. Stále jsem se ale pohyboval mezi živnostníky a umělci, takže mi to nepřipadalo nikterak zvláštní.

Portál Office

Enterprise Whatsapp

Zvláštní mi to tedy připadá, když už pracujete v organizaci, která má více než 2 lidi a hlavně v roce 2020, kdy možností, jak zaručeně nepoužívat WhatsApp pro chat a pracovní komunikaci je kvantum. Například bych zkusil Microsoft Teams, nebo Slack. Jsou to plnohodnotné, a dokonce mnohem mocnější aplikace pro práci než jen chatovátko s partou kamarádů.

Ano je v nich nutná registrace! Prosím cokoliv dnes uživatel používá, tak se do toho registroval. Ano i do WhatsApp jste se museli zaregistrovat, a to vložením vašeho telefonu. I do Facebooku, Googlu i Telegramu se musíte registrovat. Pokud si to nepamatujete jako třeba já, tak je to proto, protože je to už dávno co jsme se tam registrovali.

Osobní úložiště aneb Google je přeci zdarma

Ano Google Drive pro osobní účely v omezeném množství je zdarma, iCloud také a OneDrive to má také (jen nevím kdo to pro osobní účely používá). Všechny tyto služby jsou ZDARMA. Je to proto, abyste si tam mohli nahrát pár fotek a pak si přikoupili další prostor za peníze, až budete mít nafoceno moc jídel.

Pokud se ale bavíme o tom, že si potřebujete sdílet informace s kolegy a partnery, tak dnes existuje opět celá řada možností jak na to! Gsuite, nebo Office 365 Vám v tomto ohledu mohou být dobrými pomocníky. A ano, není to zdarma. Hold jako společnost si musí připlatit za určitou službu, kterou má v tom, že pak svá data plně spravuje a má nad nimi kontrolu.

Oproti tomu si představme, že Pepa co nám všem nasdílel ten skvělý Excel z osobního OneDrive odejde, nebo ho nedej bože přejede auto a my jeho zázračný excel musíme přetvořit. Ale nějaký ten excel je pořád prkotina. Důležité spíš je, že je to mimo dosah firmy, a tak ani v rámci GDPR ani v rámci čehokoliv jiného nemůže organizace dostát svým závazkům pro ochranu dat i informací! Prostě si je posílá po internetu volně ke stažení.

Jak na to?

Hlavní apel bych chtěl dát hlavně majitelům a manažerům firem. Prosím, umožněte lidem pracovat s technologiemi, které chtějí a které potřebují k tomu, aby mohli být spokojenější, lepší, produktivnější. Umožněte pak i sobě trochu pohodlí toho, že věci budou fungovat a ne že každý si to dělá naprosto po svém a vy vlastně nevíte co všude kde je.

Stačí si pořídit jednu z následujících služeb a pak je postupně pochopit, adaptovat a propagovat v organizaci. Ostatní se dostaví samo. Office 365, Gsuite, Slack, Atlassian a další…