První dojmy s Windows 11 během prvních 15 minut

Jako vždy si pravidelně procházím novinky v rámci Office 365 a celkově cloud svět Microsoftu, když v tom mě zaujalo: „Příprava na Windows 11…“Tak jsem si řekl, že už opravdu nastal čas se podívat na to, co nás čeká.

Verze Beta a Windows 11 Insider

Tak tedy zprvu jsem se zaregistroval do programu Windows Insider a poté jsem si nastavil aktualizace v Beta režimu. Celkově jednoduchý postup, kdy pak stačilo počkat na stažení Windows 11 v Insider verzi a restartovat počítač.

Zařízení a rychlá instalace

První dojmy jsou opravdu veskrze pozitivní. Rychlost, kterou celý systém funguje, je naprosto super, a to jsem si říkal, že již Windows 10 fungují skvěle. Pro představu zařízení, které mám aktuálně k dispozici, je následující: ThinkCenter M75s G2 SFF s procesorem Ryzen 5 4650G 8G RAM a 256 GB SSD.

Nemohu tedy říci, že by fungování s tímto zařízením na Windows 10 bylo jakkoliv pomalé nebo obtěžující, právě naopak. Ale to, co jsem v prvních minutách s Windows 11 načerpal za zkušenosti, je opravdu úchvatné! Jsem prostě nadšen.

Inspirace v Mac a animace

Je zde opravdu znát inspirace v operačním systému Mac. Inspirace je opravdu ale vše! Žádná kopie, ale neprosto skvělý dojem z Windows zařízení, které se ale více přizpůsobilo uživateli, a je tedy hezčí a příjemnější v používání.

Drobné animace při manipulaci s okny a při otevírání záložek jsou třešničkou, která ale nikterak nezpomaluje a neobtěžuje práci. Zároveň již nemusíme bojovat s dlouhou nabídkou možností, když klikneme pravým tlačítkem na soubor nebo na aplikaci. Zobrazí se nám hlavní možnosti a pokud chceme více – rozbalíme si podrobnosti. Pro koncového uživatele naprosto skvělé a intuitivní.

Nakonec změna rohů na zaoblené jen potvrzuje vývoj designu v aplikacích, který je s námi již nějakou tu dobu a Microsoft na to jen reaguje.

Zaoblené rohy Windows 11

Jednoduché nastavení a snadná práce s okny

Nastavení ve Windows 11 je na první pohled mnohem jednodušší než ve Windows 10 a musím říct, že se Microsoftu opravdu povedlo rozcestník zjednodušit! Na druhou stranu je stále stejně snadné se dostat do Ovládacích panelů, které holt budeme potřebovat pro detailnější konfiguraci zařízení.

Nastavení ve Windows 11

Práce s okny je díky rychlosti, kterou s sebou nese Windows 11, naprosto úchvatná. Manipulace a přepínání oken jsou rychlé a přehledné. Při tradiční kombinaci ALT+TAB (nebo Windows+TAB) se nám zobrazí tmavé nebo světlé rozostření plochy a velký výběr všech otevřených oken. Vše se přitom děje během mrknutí oka.

Snadný multitaksing přes více obrazovek

Připnutí Wordu na jednu stranu, průzkumníku do spodního rohu a prohlížeč do horního rohu jsou nyní naprostá hračka a přesnost, se kterou to funguje, je prostě jednoduše super!

Rozdělení oken za 5 vteřin. Snadno ve Windows 11

Závěrem mého 15minutového dojmu

Jsem nadšen. Zatím tedy nevidím zádrhel, který by mohl nastat, a pokud používáte mobilní telefon a notebook, budete nadšeni. Určitě je zde jasný trend pro mobilitu a ovládání je velmi nakloněné dotykovým displejům. Pokud ale máte PC, nebudete také litovat. Máte se určitě tedy na co těšit a po pár dnech používání budu informovat co a jak dál!