klavesnice-zkratka

Klávesové zkratky, které nám zjednoduší život!

Každý den usedáme k počítači a něco s ním děláme. Pracujeme, tvořme, píšeme nebo hrajeme. Při tom všem používáme hodně myš. Ze začátku snad pořád.

Pojďme se ale zamyslet nad tím zda by náš život nebyl jednodušší bez té myši. On by byl… dříve žádná myš nebyla a systémy byly stejně komplexní a nabízeli toho mnoho. Ano používali se tlačítka F1-F12 (to už snad nepoužívá nikdo :D).

Hráči, programátoři, kódeři

Ti všichni používají klávesové zkratky stále a neustále. Je to totiž nejrychlejší a nejpohodlnější způsob jak rychle a efektivně ovládat program / systém! Ano je to tak.

Odpadne vám velká část námahy:

 • Míření
 • Klikání
 • Šoupání
 • Rozptylování

Stačí jen vědět kam kliknout a v jakém pořadí. To si tady právě prozradíme.

Obecné zkratky

Začneme zkratkami v samotném systému Windows 10. Pak se podíváme na Office.

Win+SHIFT+S

Touto klávesovou zkratkou spustíte režim výstřižků (alespoň v novém operačním systému). Pokud máte starší verzi Windows 10, tak potřebujete mít program OneNote, který na pozadí bude spuštěn. Ten pak vyvolá právě výstřižky.

Následně myší označíte co chcete uložit a hotovo. Samotné vložení do dokumentu, nebo kamkoliv jinam je pak snadné. Stačí další zkratka.

CTRL+V

Tato zkratka je základní zkratkou, a to pro vložení. Prosím, naučme se ji velice dobře a používejme ji. Ušetří nám to opravdu dost času, stejně jako další zkratka.

CTRL+C

Tato slouží jako kopírka. Označíme soubor a kopírujeme. Pak přes zkratku CTRL+V vložíme a je to. Alfa omega zkratek. Fungují samozřejmě téměř všude (v programu POHODA nefungují… Bohužel…).

CTRL+X

Potřebujete-li soubor nebo text, nebo cokoliv jiného přemístit, stačí použít tuto zkratku. Tím soubor / text / cokoliv jiného vyjmeme a pak přes zkratku pro vložení vložíme jinam.

CTRL+A

Vybrat vše. Stojíme-li někde ve složce, nebo dokumentu a potřebujeme vybrat vše, použijeme právě tuto zkratku. V případě Excelu pak tuto zkratku použijeme jednou pro označení „Tabulky“, po druhé pro označení tabulky se záhlavím, a po třetí pro označení celého listu! Více na Excel a Tabulky!

CTRL+F

Hledat. Pouze ale v programech. Používám-li tedy Word, Chrome, nebo cokoliv jiného, tak přes tuto zkratku vyvolám pole pro vyhledávání v daném dokumentu, nebo třeba na webové stránce. Ve Windows 10 vyhledávám snadno a to bouchnutím do klávesy Windows a následně ihned píšu co hledám (prosím, neklikejte na tu lupu dole).

CTRL+N

Nový dokument, nebo třeba i okno programu (třeba Google Chrome, nebo Microsoft Edge). Prosím, u prohlížečů pro nové okno používáme CTRL+T, to nám otevře další záložku, nikoliv nové okno.

CTRL+P

Tisk. K tomu asi nejde více co dodat.

CTRL+S

Ukládejme. Snažíme se tak dělat pravidelně. Pokud samozřejmě máme Office 365 a OneDrive, ukládání probíhá automaticky (nebojte p, k historii se lze vrátit).

CTRL+SHIFT+S

Uložit kopii jako… chceme-li vytvořit podobný dokument, tak použijeme tuto zkratku. Snažíme se ji použít ihned ze začátku, abychom omylem (nebo automaticky) neuložili originální dokument.

Dlaší klávesové zkratky ve specifických programech si prozradíme ozději. 🙂

2 Thoughts on “Klávesové zkratky, které nám zjednoduší život!”

 • jak zvolit klávesovou zkratku pro spuštění výstřižkůl windows 7(připlné obrazovce)

  • Dobrý den, Miki,

   Děkujeme za dotaz. Výstřiky ve Windows 7 jsou trochu komplikovanější. Můžeme použít program „Výstřižky“, Který by ve Windows 7 měl být přítomen. Bohužel si nemyslím, že to půjde použít při plné obrazovce.

   Varianta, která by mohla fungovat i při plné obrazovce, je v kombinaci s programem OneNote ze sady Office. Pokud mám OneNote spuštěn (i na pozadí), tak mi bude fungovat zkratka jako ve Windows 10 – akorát mi to bude dělat OneNote. To by mohlo fungovat i při plné obrazovce.

   Děkujeme za případnou zpětnou vazbu.
   Kirill

Comments are closed.