Kam jsme dali ozubené kolo a co umí tři tečky?

Školíme-li uživatele v používání technologií nebo zpracováváme-li návody s postupy, často používáme nastavení a snažíme se vysvětlit uživatelům, co mohou upravit a jak. To vše, aby se jim pracovalo lépe a pohodlněji.

Jak s technologiemi pracujeme každý den, tak se už ani nepozastavujeme nad některými pojmy nebo znaky, které by třeba pro jiné mohly znamenat naprostou neznámou. I proto však spolupracujeme s netechnickými kolegy, kteří naše textu upravují a hlavně připomínkují. Ty se snažíme tak jednou za půl roku měnit, protože i z nich se pak stávají technokraté!

To byl vtip… Ale technokraté se stávají opravdu všichni, kteří dlouhodobě pracují s technologiemi.

Tři tečky

No a narážíme tedy na naše tři tečky… A proč vlastně píšu tento článek. Spíše pro pobavení, ale také pro trochu vzdělání. Ale opravdu jen trochu. Mnoho nastavení, ať už jste v jakékoliv aplikaci, se dnes schovává právě pod třemi tečkami. Ale pojďme tomu snad alespoň tady říkat odborně!

Ellipsis neboli Výpustka
„Výpustkavýpustek nebo též trojtečka je interpunkční znaménko, které se používá pro označení vypuštěného slova nebo slov v textu, často na konci věty. Má podobu tří teček za sebou.“

Ano přesně tak. Mnoho znaků, které používáme a vidíme neustále na počítači, nebo mobilních zařízeních, jsou totiž vlastně něco jiného, než si myslíme. Výpustka má mezi tečkami jinou mezeru, než kdybychom tam měli opravdu tři tečky. Zkuste to třeba sami ve Wordu. Automaticky vám tři tečky opraví na Výpustku. Ne vždy však editor upraví tři tečky na výpustku, a tak bychom tomu měli pomoci a vložit ji správně. To uděláme následujícím způsobem:

Windows – ALT + 0133

Linux – CTRL + SHIFT + U

Apple – SHIFT + OPT + ů

No ale řekněme si to na rovinu, kromě velmi pozorných grafiků, designerů a kopyvrajtrů to snad nikdo neřeší. Nebo ano?

Využití v aplikacích

No a tuto výpustku samozřejmě všichni známe z knih, článků i textů jako je tento… V aplikacích to ale prosím znamená to stejné jako v textu. Prostě něco víc se skrývá za těmito tečkami. Není to tedy tak, že se to autorovi aplikace nechtělo vypisovat, ale je to tedy tlačítko, kterým otevřete možnosti aplikace. Je to dnes tak často používané, že to můžeme nazvat standard.

Ozubené kolečko

Dříve jsme se ale hodně setkávali s ozubeným kolečkem, které skrývalo také nastavení. I dnes se s tímto kolečkem stále setkáváme, jaký je v tom tedy rozdíl? Kdy klikat na výpustky a kdy na kolečka?!

Co pozorujeme, tak kolečko je více technické a zas tak často do tohoto nastavení nepotřebujeme vstupovat. Mohli bychom říci, že je to spíše konfigurace, přičemž výpustka je spíše individuální nastavení a skryté možnosti aplikace.

A proč o tom píšu?

No proto, že už dokonce i aplikace Můj Rozhlas na vás lehce zaklepe a poradí vám: „Klikni na tři tečky…“ a poradí vám v co tedy vlastně znamenají v jejich aplikaci.

Tak až tedy příště uvidíte tři tečky, nezapomeňte se podívat co se za nimi skrývá!