FUTURE-ONE

FUTURE PORT 2019 a pohled do budoucnosti

Mrzí mě, že jsem nestihl zveřejnit tento článek dříve, ale raději pozdě než nikdy. Je tedy zde. Můj názor na celý Future Port a co mě tam zaujalo a co zase nikoliv.

10. a 11. září 2019 se konala na Výstavišti Praha Holešovice konference a festival Future Port. V průběhu 2 dní jsme mohli vidět řadu vystavovatelů a potkat kompletní spektrum lidí. Všechny zajímalo, co nám svět přinese v blízké budoucnosti. Ano, říkám blízké, neboť některé scénáře, které se nám zdály před pár lety jako nemožné, jsou dnes již v provozu a my se s nimi snažíme „spřátelit“.

Virtuální realita

Future Port 2019 bychom mohli nazvat jako festival virtuální reality. Lidé na každém rohu měli obrovské černé brýle, se kterými se různě točili, natáčeli, skláněli a nakláněli. Užívali si svůj virtuální zážitek a vy jste se na ně dívali jako na „blázny“. Samozřejmě víte, že úplně blázni nejsou, ale pohled na člověka ve virtuální realitě je vcelku humorný.

Osobně jsem k virtuální realitě skeptický. Ne že bych si nemyslel, že tento směr nebo odvětví nemá význam, a v budoucnosti se s ní nebudeme setkávat, nýbrž v tom nevidím tak skvělou technologii jako lidé kolem mě. Proto jsem se rozhodl prohodit pár slov s paní u jednoho z ještě stále reálných stánků ohledně právě virtuální reality, kterou jak jinak měli a prezentovali.

Výběr z Future Port Business Day 1#

Byla to paní z kreativní agentury BrainzStudio, které připravovalo virtuální realitu pro několik velkých českých firem i Česko samotné pro prezentaci na olympiádě. Samozřejmě jsem si nejprve zkusil jejich virtuální realitu, díky které jsem se projel od roku 1918 do roku 2018 naší republikou. To celé v pohodlí starých dřevěných nostalgických saní.

Bylo to fajn.

Velmi příjemný i pocitový zážitek. Ovšem osamocený, tudíž v tomto smyslu opravdu nevidím požitek ani zážitek, který od toho možná čekají jiní. Zkusili jsme se tedy zamyslet nad tím, co nám virtuální realita právě může přinést a v čem nám může pomoci? Po dlouhé a zajímavé debatě jsme nakonec došli k oborům jako zdravotnictví, armáda, výuka. Shodli jsme se, že zdravotnictví by mohlo z takové technologie těžit opravdu hodně. Bohužel při zamyšlení nad situací, na kterou si mi stěžoval jeden IT pracovník v nemocnici a s velikostí tabulkového proplácení zákroků a ošetření si nemyslím, že se toho v ČR v právě blízké budoucnosti dožijeme. Snad se pletu.

Sdílené prostory, kryptoměny, blockchain a jídlo budoucnosti.

Sdílené prostory jsou v dnešní době poměrně hezký business. Nejenom pro investory, ale i pro pronajímatele. Přeci jen v Praze i dalších velkých městech vyrůstají velké administrativní budovy, které by si jinak mohly dovolit pouze velké organizace, které by si pronajaly rovnou celé patro. Díky podnikům jako ImpactHUB kde budeme mít již 15.10. workshop na téma Office 365 a jak se v něm neutopit, nebo třeba i business_link (který právě vystavuje na Future Portu) mohou i menší firmy sídlit v krásném a moderním prostředí za příjemné ceny. Výhodou těchto prostor je samozřejmě technická vybavenost a hlavně profesionální a stabilní internetové připojení, které ovšem nestojí 350 Kč bez DPH měsíčně…

Kryptoměny

Kryptoměny a blockchain jako takový je stále s námi. Vystavovali zde kryptoměnové burzy, ale také zajímavý český projekt, který shlukuje takzvané těžaře do poolu a tak zvětšuje jejich pravděpodobnost něco vydělat. Ostatně se z kryptoměn pomalu ale jistě stává standardní systém, který je akorát alternativní k tomu stávajícímu (myšleno platebnímu). Pokud však stále nechápete k čemu je to vše dobré, tak nezoufejte, my někdy také váháme a neustále se ptáme i sebe i lidí, kteří v tom podnikají. Jasná a srozumitelná odpověď stále chybí…

Jídlo?

V neposlední řadě jsme se dostali k tomu, že bylo třeba se občerstvit, nebylo tedy lepší příležitosti vyzkoušet proteinové tyčinky s cvrčky, nebo krekry upečené z cvrččí mouky. Bylo to zajímavé…možná bychom si na to i zvykli. Jíst něco z cvrččí mouky je ale příjemnější než jíst samotné cvrčky – alespoň pocitově…

Mnohem více se nám líbila představa jezení kuřecích nuget, které nebyly jen tak obyčejnými nugetami. Bohužel jsme osobně neměli tu čest je ochutnat, ale díky našemu známému, kterého jsme na festivalu potkali, víme, že na Future Port konferenci byly opravdu servírované laboratorně vypěstované kuřecí nugety! Ano, opravdu je tomu tak – kuře, které nikdy nežilo, ale přesto je to stále kuře. To je za mě největší novinkou a průlomem z celého Future Portu. Snad se jednoho dne dočkáme toho, že budeme jídlo opravdu jen pěstovat. Copak by na to řekli vegetariáni nebo vegani – myslíte si, že by takové „maso“ jedli?

Jelikož je zážitků opravdu hodně, rozdělíme to raději na 2 články. Druhý brzo vypustíme do světa a nebude o nic méně vyčerpávající. I 2. den jsme si odnesli vcelku zajímavé pocity.