Blíží se nová aktualizace Office! Jak vypadá?

Někteří z vás jistě zaregistrovali novou aktualizaci Office, která se blíží do našich kanceláří. Aktualizace se dotýká především vzhledu (nebo je tedy dost znatelná kvůli vzhledu). Ten se více a více přibližuje celkovému vzhledu Windows 11. Na první pohled jsou Office mnohem čistší a barevnější. Koukneme na to trochu z blízka.

Aktualizace Office a vzhled

Zapínání Excelu po nové aktualizaci Office

Spuštění aplikace rovnou naznačuje, že je zde něco jinak. Oblé rohy a světlé pozadí, které dává vyniknout barvám loga jak Microsoft, tak samotného Excelu (nebo jiného programu, který spustíte), vypadají moderněji a následují směr Apple (jako Windows 11).

Nemohu si pomoct, ale snad Microsoft pochopil, že v některých věcech silný není a jde správným směrem za ostatními. Je to neuvěřitelná proměna tak ohromné firmy, kdy konečně uznali, že nemusí být ve všem nejlepší a holt někde musí následovat konkurenci – dokazuje to ostatně Microsoft Edge (který je nyní na Chromium jako Google Chrome) a nyní i Windows 11, které jsou velmi, ale velmi designem podobné MacOS. No a Office konečně začnou vypadat hezky stejně jako v MacOS (ano je to otázka vkusu, ale mně se to prostě líbí).

Vzhled Excelu po aktualizaci Office

Máme tedy spuštěný Excel a ihned vidíme, že oblé tvary pokračují. Jsou všude! Směr k mobilním zařízením a pocitu tlačítka na webu je zde více než zřejmý. Cílem nejspíš bude sjednotit online verze programů vzhledově s klasickými programy. Věřím tedy, že se to povede.

Jednodušší orientace a Rychlý přístup…

Funkce ale zůstávají opravdu stejné, takže síla Excelu je zde stále s námi, jen ta orientace bude o něco příjemnější. Všimněme si například změny v akci Vymazat pravidla z vybraných buněk, kterou mám umístěnou v pásu Rychlého přístupu. Dříve v tomto pásu byly jen nic neříkající ikony. Takže i když 90 % pásu bylo prázdných – názvy se nezobrazily. Nyní tedy je jasné, co tam máte a využijete alespoň více místa. Určitě super, snad tento pás bude díky tomu používat více lidí.

Změny v Microsoft Outlook

Tak tedy máme změny vzhledu, super. Někomu se to bude líbit, někomu nikoliv. Pojďme se ale podívat na důležitější část, a to na změny v Microsoft Outlook, kde jich je trochu více a jsou zajímavější.

Nová ikona pro novou zprávu

Nevím, jestli to je šťastné, co se týče upozornění, ale možná bylo cílem vymyslet něco méně rušivého. Takže zde máme hezkou decentní modrou ikonku. Za mě to dává smysl. Žlutá obálka mě vždy tak iritovala, že jsem pak musel Outlook vypnout, abych se mohl soustředit na práci a například i na psaní tohoto článku!

Nová lišta aplikací

Dříve byly všechny moduly a složky Outlook schované dole vlevo. Velmi nemotorné a holt jsme si asi všichni na to zvykli. Já osobně jsem to ale používal jen pro přepínání mezi kalendářem a poštou.

Nyní přichází zásadní zlepšení (i když ne takové, které bych uvítal a které popíšu dále). Tato lišta se přesouvá a stává se z ní postranní panel. Díky tomu máme více místa a můžeme tam tedy zobrazit i další aplikace Office! Ano, z Outlooku se stává takový další Hub, kde můžeme spolupracovat s kolegy, externisty, ale také rychle vytvořit nový dokument Word, nebo tabulku v Excelu. Podobně jako v Microsoft Teams stačí kliknout na … a připnout aplikaci k panelu.

Levá lišta v novém Outlooku po aktualizaci Office

Nejedná se přitom jen o úpravu toho, že vám tlačítko Word spustí aplikaci. Například takové aplikace To-Do nebo Yammer opravdu spustí v okně Outlook danou aplikaci. Konečně tedy úkoly můžeme spravovat i z Outlooku nebo chodit do Yammer organizace, kam jsme doposud museli přes web nebo ano, přes Microsoft Teams.

Co nám chybí?

Co bychom tedy uvítali a bohužel to nemáme?

Lepší integraci To-Do a Outlooku, která přišla jen částečně. Pokud si totiž zapneme panel úkolů, abychom si třeba úkol mohli dát do kalendáře, zapne se nám stále staré zobrazení úkolů a vlaječek – a to já už používat nikdy nebudu! Děkuji.

Outlook kalendář jako samostatnou aplikaci. Prosím oddělte už konečně kalendář od e-mailu. Ano, jsou možnosti jak pracovat s kalendářem a psát e-mail. Bohužel ale je to vždy stále Outlook, takže se v tom stále motám sem a tam. Mám pak otevřené dvakrát poštu nebo dvakrát kalendář. Prosím oddělit!

Závěrem

Úprava vzhledu je ale určitě krokem vpřed. Je modernější a odpovídá trendu mobilních aplikací, které se určitě budou více a více propojovat se světem počítače. I přeci oznámení nového Windows Store s Android aplikacemi je jasný ukazatel směru. Snad to tedy dopadne lépe než Apple Store na MacOS, který je šílený. No a doufám, že se Microsoft nebude inspirovat odinstalací aplikací na MacOS a nebudeme jednoho dne házet ikonky do koše a tím je mazat.

Pro případ jen na závěr. Ti z vás, kdo by si chtěl Office vyzkoušet rychleji – stačí do vyhledávání v jakékoliv aplikaci Office napsat Insider a pak aktivovat kanál Beta. Následně půjdete na restart aplikací a nainstalujete si novinky o něco dříve.