APIGENEX s.r.o. a komplexní servis

Společnost APIGENEX se zabývá výzkumem a vývojem léčiv nové generace zahrnující syntézu chemických sloučenin a farmakologická testování. Pro svoji práci potřebuje prvotřídní bezpečnost, ale také bezvadný chod všech zařízení. Aby mohli výzkumní pracovníci pracovat i externě, používá společnost terminálového přístupu k naměřeným datům.

Od sítě po aplikace a bezpečnost

Když jsme se společností APIGENEX začínali bylo pro nás největším zážitkem být u toho, když firma rostla. Zrovna se přestěhovali do nově nabytého areálu, kde i dříve probíhal výzkum a výroba ve stejné oblasti. Tento areál několik let ležel ladem a tak jsme se i my částečně zapojili do budování něčeho co s odstupem času můžeme nazvat bylo a je něco velkého.

Začali jsme patchováním několika set nebo až tisíc kabelů do patchpanelů, vše zadokumentovat, propojit, zprovoznit. Jakmile jsme měli síť, tak jsme potřebovali zajistit soubory, úložiště komunikaci. To vše nejprve na open-source řešení a Linuxu a poté na moderní a robustnímu řešení.

Neustále jsme přitom rozvíjeli síť a přidávali další a další místnosti a patra, která se postupně rekonstruovala. Jak vše přibývalo tak jsme se rozhodli, i v rámci zvýšení kvality práce a zabezpečení, nasadit terminálové řešení pro celou organizaci. Během jednoho roku jsme tak nasadili terminálové řešení s tenkými klienty pro laboranty, Exchange Server pro prvotřídní mailové služby a zabezpečení DLP na celý systém.

Šifrování a bezpečnost

Mailová komunikace ne vždy může být bezpečná. Posíláte-li citlivé informace, které mohou být někým odcizeny, je dobré je chránit více dřív, než může být pozdě a někdy vám vaše know how odcizí. I proto jsme nasadili pro management a pro laboranty, kteří komunikují s důležitými klienty šifrování PGP Symantec Email Encryption. To zajišťuje i pro vedení firmy jistotu, že výsledky jejich práce nepřijdou do nesprávných rukou.

Bohužel ne vždy musí být útočník ze vně, a bohužel jsme se o tom také jednou (naštěstí jen jednou) přesvědčili. Proto v APIGENEXu hlídáme i to, co se s informacemi i dokumenty děje uvnitř organizace a kdo má práva jaké informace kopírovat, posílat, nebo vynášet mimo firmu. Díky Safetica DLP máme kontrolu i zabezpečení nejenom nad dokumenty.

Vzdálené pobočka

Nedávno přibyla nové pobočka, kterou jsme potřebovali propojit s centrálou, abychom mohli umožnit laborantům používat nutný software pro měření. Bohužel vzhledem k podstatě zařízení i systému jsme museli přijít s velmi netradičním řešením, a tak se nyní výzkumní pracovníci připojují na vzdálené PC, kde provádí potřebná měření. Pobočky jsou samozřejmě připojeny šifrovaným spojením s centrálou, a tak i lidé v ostatních pobočkách využívají všech výhod centrály.

Backup

Díky vzdálené pobočce jsme také mohli realizovat dlouho plánovaný projekt vzdálené zálohy, která bude na více místech najednou. K pravidelným zálohám tak přibyla vzdálená lokalita, která zajistí, že i v těch nejhorších scénářích jsme připraveni obnovit systémy do 1 dne od píky.

Informační tabule společnosti

Hravou zajímavost, kterou jsme pro APIGENEX připravili, je systém pro informační tabule, které slouží k tomu, aby všichni zaměstnanci věděli o novinkách a aktualitách ve firmě. Díky jednoduchému řešení prostřednictvím webové aplikace, Raspberry PI a televizím může firma mít informační tabuli kdekoliv v republice, nebo možná časem i ve světě. Nastavení je přitom plně automatizované, včetně zapínání a vpínání televizí během pracovní doby.

Kamerový systém

Celý areál, který dnes vypadá k nepoznání jsme nakonec zajistili i po fyzické stránce, abychom mohli předcházet drobným krádežím i vniknutím do areálu. Přitom celý systém umožňuje i pronájem jednotlivých kamer pro nájemce, kteří v areálu nyní sídlí s firmou APIGENEX. Těšíme se už jen na čtení SPZ a automatické vpouštění automobilů podle jejich registrační značky.

Velice si vážíme toho, že jsme mohli se společností APIGENEX začít jejich příběh a že i nadále jsme součástí jejich růstu, který podporujeme a chráníme. Těšíme se tak na další dobrodružství i vývoj, který nás čeká. Věříme, že to bude opět veliké!

Použité technologie:

  1. ESET
  2. Safetica
  3. Microsoft Windows Server 2012 - 2019
  4. Microsoft SQL Express
  5. Windows 10
  6. Microsoft RDS
  7. Diskové Pole HP 3PAR
  8. Acronis
  9. ATEAS
  10. AXIS