HDD

Jak zrychlit PC nebo notebook – „není SSD jako SSD“

Dnešní článek jsme věnovali problematice moderních pevných disků. V posledních letech již tolik nenarůstají nároky na hrubý výkon procesoru a pamětí, takže i pár let starý počítač bez problémů splní hardwarové požadavky na nejnovější verze Windows 10. Dramaticky však narostly nároky na výkon úložiště - „pevného disku“. Často tedy uživatele trápí čekání na otevření aplikace, souboru nebo velmi zdlouhavé spouštění celého systému.

SATA-vs-M2SSD

Co s tím? Výměna HDD!

Řešením je výměna klasického rotačního disku HDD za SSD disk, což zákazníkům běžně provádíme. SSD disky obsahují místo magnetických ploten u HDD pouze flash paměti. Tedy o mnoho rychlejší, úspornější a odolné vůči otřesům. To ocení zvláště uživatelé notebooků. Zjednodušeně tak můžeme říci, že často stačí vyměnit starý pomalý disk za nový rychlý. Rozměry odpovídají klasickému 2,5“ HDD, stejně tak i konektor SATA rozhraní.

Vývoj dále pokročil a protože rozměry „krabičky “původních disků HDD nejsou pro SSD zdaleka nutné, lze tyto disky pořídit i jako malou kartu do speciálního M.2 konektoru, umístěného přímo na základní desce. Výborné řešení nejen pro tenké ultrabooky. Naopak komunikační rozhraní SATA zůstalo stejné, a proto i rychlosti těchto disků jsou velmi podobné.

SSD se ale také vyvíjí

Stále se zdokonalující flash paměti, brzy začaly přesahovat limity rozhraní SATA a proto vzniklo NVME. SSD disky podporující tento protokol přenosu, komunikují se základní deskou přes vysokorychlostní sběrnici PCI-Express. To umožňuje dosahovat ještě vyššího výkonu. Přesto, že nejde o úplnou novinku, je to právě nyní, kdy se NVME disky prosazují do běžných PC a NB, protože jejich ceny klesly na velmi přijatelnou úroveň. Dokonce i konektor M.2 zůstává u NVME stejný, nicméně tato technologie vyžaduje i podporu samotné základní desky. Tu je před koupí disku nutno ověřit (obvykle jde o PC základní desky do 3 let staří, u Notebooku ještě méně). Novější desky podporující NVME jsou zpětně kompatibilní i s pomalejšími SATA verzemi SSD.

SSD-Karty

Z následujícího grafu je snadno patrné, jak se výkonnostní hranice pevných disků stále posouvají. Pokud tedy přemýšlíte o novém PC nebo notebooku, určitě vybírejte modely s NVME diskem, což Vám zaručí lepší odezvu a plynulost operačního systému i do budoucna. V případě, že vlastníte starší PC, které se dlouho spouští, zvažte alespoň možnost výměny disku za SATA SSD, budete překvapeni.

2 Thoughts on “Jak zrychlit PC nebo notebook – „není SSD jako SSD“”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *